3 lata GTA V! Przeżyjmy to jeszcze raz...

Temat na forum 'Dyskusje' rozpoczęty przez KeWiS, 17 Wrzesień 2016.

1. KeWiS

KeWiS Użytkownik
    VIP

Polubienia:
    4
    Dzisiaj mijają równe 3 lata odkąd wielce oczekiwane Grand Theft Auto V w końcu trafiło na sklepowe półki! Długo musieliśmy czekać aż najnowsza odsłona kultowej serii w końcu ujrzy światło dzienne. Wielu z Was, zwłaszcza Weterani Forum, pamiętają pierwsze zapowiedzi GTA V i w tym wątku właśnie wątku chciałbym się skupić na wspominkach związanych z oczekiwaniem na GTA V. Każdy przeżywał tamte dni po swojemu, ja w tym poście opiszę moje wrażenia z całej kampanii marketingowej GTA V.

GTA V - w Vice City?

Jako że GTA IV było umiejscowione w ponurym Liberty City to analogicznie do Uniwersum 3D większość miała nadzieję, że w kolejnej odsłonie wrócimy do większego i jeszcze piękniejszego Vice City. Nawet Nasze Forum (które do stycznia 2016 zwało się gta-five.pl) stylistyką przypominało znane nam pastelowe klimaty z przygód w GTA VC. Tu przykład jak wyglądało forum parę dni po mojej rejestracji.

Jak jedno logo może pozamiatać Internety

Był taki dzień - 25 października 2011 - kiedy na Rockstar Games można było zobaczyć tylko takie coś:​

Czy takie jedno proste logo może wywołać jakiekolwiek emocje? Niebywałe, ale logo nowej odsłony GTA i data pierwszego zwiastuna gry wystarczą, by poruszyć całym światem gamingowym! Pamiętam moją reakcję na to logo i mniej więcej wyglądała TAK! (no może nie aż tak ekspresyjnie, po prostu mną zamurowało xD)

Oficjalne info z R* Neswire: http://www.rockstargames.com/newswire/article/19471/grand-theft-auto-v-official-announcement.html

Teraz tylko czekać na pierwszy trailer 2 listopada. Czy to będzie moje wymarzone Vice City, czy może Los Santos, jak nie cały stan San Andreas? Zobaczymy.

Pierwszy zwiastun GTA V!

2 listopada 2011, godz. 18:00. Na forumowym SB poruszenie, ciągłe odświeżanie R* Newswire i kanału R* na YouTube. Na tą chwilę czekało się z niecierpliwością! I mamy to:

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QkkoHAzjnUs[/video]​

"Why did I move here? I guess it was the weather...". Świetny klimatyczny zwiastun, który od razu był analizowany klatka po klatce! Sam nie potrafię zliczyć ile razy męczyłem przycisk "Replay" by to zobaczyć kolejny raz :D Co się dowiedzieliśmy przede wszystkim? Miejsce akcji: Los Santos i okolice. Główny bohater: pewnie ten starszy pan, sugerując po tym kadrze. "ALE JAK TO, DZIADEK PROTAGONISTOM??!!" - nie wiem. Ufam, że R* wie co robi :)
    No i na pierwszy rzut oka grafika i fizyka jazdy. Poprawiony RAGE, lecz zalatywał lekką "simsowatością", ale nie przeszkadzało mi to. Sama fizyka jazdy bardziej arcadowa niestety, ale kto jak woli.
    I już na pierwszy trailerze dowiedzieliśmy się, że GTA V dostępne będzie jedynie na PS3 i Xbox360...

Cisza, cisza, cisza...

Po tak hucznej zapowiedzi nowej odsłony gangsterskiej serii R* postanowiło jednak się skupić na promowaniu najnowszego Max Payne 3 (którego premiera odbyła się w maju 2012). W całym pierwszym półroczu 2012 nie dostaliśmy ani jednego oficjalnego info o GTA V. Nawet screenów nie raczyli dać. Początkowe zachwyty u fanów przeradzały się w coraz większą frustrację takim stanem rzeczy...

... i w końcu pierwsze screeny!

12 lipca po ponad półrocznej suszy w końcu spadł chociaż niewielki deszcz w postaci owych dwóch screenów:

Tylko 2 screeny, a w końcu zrobiło się o GTA V o wiele głośniej! To jeszcze nic, bo w sierpniu tych screenów jeszcze więcej!
    Odpowiednio 20, 22 i 24 sierpnia R* uraczył nas kolejną porcją zacnych obrazków, które aż się proszą o ustawienie jako tło pulpitu! Sekcje: Transport, Leisure, Business.

Mój ulubiony screen (niegdyś na tapecie):

Po długiej suszy wysyp informacji!

Jesień 2012 roku to z pewnością jeden z piękniejszych etapów jeśli chodzi o hype na GTA V! Zacznijmy może od 11 października, kiedy to R* ogłosił, iż listopadowe wydanie magazynu GameInformer będzie 18-stronicowy artykuł, w którym dowiemy się sporo nowych rzeczy o najnowszym dziele R*. Ale zanim to się stanie, było parę rzeczy, z których zwłaszcza jedną Weterani Forum wspominają z "łezką w oku" :')

1. Dnia 24 października poznaliśmy pierwszy artwork GTA V - który wygląda następująco:

2. 27 października stało się chyba najważniejsze wydarzenie na Forum ... PRZECIEKI Z GTA V Z PIERWOTNĄ DATĄ WYDANIA GTA V! To nie było byle co, bo dostaliśmy ekskluzywnie przecieki (z pierwotną datą premiery GTA V - Wiosna 2013) od pewnego Użytkownika (nie pamiętam nicku, ale pozdrawiam serdecznie ;))! Byliśmy przez chwilę na ustach całego środowiska GTA! Popatrzcie tylko na to:

Pamiętam jak miałem pójść spać już, było tak koło 23:00. Ale na SB ówczesny Admin Kamil napisał, że będzie niespodzianka za niespełna godzinę. Kto by się spodziewał że to będzie aż taka niespodzianka! W tamtym dniu ustanowiono rekord userów online - ponad 400! Gdyby nie to że serwer padł to kto wie, może nawet aktualny rekord byłby jeszcze większy! :D

3. Różne inne przecieki, np. ten z 7 listopada - dużo osób się zastanawiało, czy to aby nie grywalna postać. Z psychopatycznym wyglądem u głównego bohatera jeszcze nie mieliśmy wówczas do czynienia w GTA, więc z pewnością przeciek ten był warty uwagi.

4. Od 5 listopada można było zamówić pre-order GTA V na konsole poprzedniej generacji.

5. I oto 8 listopada - GameInformer wyjawia nam szereg nowych informacji o GTA V! Jakie najważniejsze informacje z artykułu uzyskaliśmy?
    • Fabuła ma się skupiać na "pieniądzu", a napady będą jej bardzo ważną częścią!
    • Trzech grywalnych bohaterów! Franklin Clinton, Michael de Santa, Trevor Phillips - każdy reprezentujący inną klasę społeczną.
    • Dowolne przełączanie się pomiędzy postaciami. W misjach owy proces trwa momentalnie, podczas gdy w swobodnej rozgrywce będzie to wyglądało a'la Google Maps.
    • Świat gry ma być większy od tego z GTA SA, GTA IV i RDR razem wziętych! (ta informacja zrobiła na mnie największe wrażenie! Aż się za głowę złapałem wtedy :D)
    • Główne postacie posiadają specjalne umiejętności: Franklin - spowalnianie czasu podczas jazdy, Michael - spowalnianie czasu podczas strzelania, Trevor - mniejsza podatność na obrażenia, większe zadawanie ich.
    • Poznaliśmy opisy takich postaci jak Lamar, Amanda czy Ron.
    • Do GTA powróciły statystyki (łącznie jest ich 9).
    • Znane z RDR dynamiczne misje również w GTA V będą dostępne.

6. 14 listopada 2012 - drugi trailer, który przybliża nam sylwetki każdego z protagonistów i ich zmagania. Niecałe 2 minuty pełne dynamicznej akcji. Hype na GTA V tylko wzmagał!

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Vzue74y7A84[/video]​

Po tym wszystkim kampania marketingowa ruszyła już pełną parą, zatem pomijam wszelkie wywiady z IGN czy różne paczki screenów i artworków, które nie robiły większej furory wśród fanów GTA.

GTA V później niż przypuszczano...

Na nowy rok 2013 R* obiecał nam wyjawić oficjalny wygląd okładki gry. Miał być ujawniony przed końcem stycznia. Niestety nie dotrzymali obietnicy... Ponadto ogłosili, że premiera GTA V na PS3 i XBox360 zostanie przesunięta na 17 września 2013 roku. Nie do końca udany początek roku w wykonaniu R*...

Wiosna już tylko lepsza!

W końcu 2 kwietnia ujawniono oficjalną okładkę GTA V. Rockstar nie zaskoczył - wciąż ten sam genialny schemat komiksowego stylu. Oczywiście musi być helikopter w lewym górnym rogu ;P

Nie lada gratka czekała na fanów 30 kwietnia, kiedy to R* wypuścił w obieg aż 3 trailery przybliżające sylwetki każdego z protagonistów.

1. Michael aka "Ritch Mizural". Wartka akcja z "Radio GaGa" Queensów w tle - to nie mogło się nie udać ;]

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HqZXw5M6qQY[/video]​

2. Franklin. Pamiętam pierwszy raz jak oglądałem ten zwiastun - momentalnie miałem ciary na ciele! :O Idealny montaż! Czuć było ten czarnuszy klimat, który uwielbiam w GTA San Andreas i miałem nadzieję, że i w GTA V będzie mi dane poczuć ten klimat. Niestety efekt końcowy zawiódł... może w fabularnym DLC wróci ten gangbang? ;]

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kfzrQGU6jhM[/video]​

3. Trevor. Akurat ten trailer najmniej mi się spodobał. Ogólnie wiedziałem od samego początku, że za Trevorem będę najmniej przepadał. Nie to że go nie lubię, wręcz przeciwnie ;]

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XAOUlsrmzYM[/video]​

Zwiastuny zwiastunami, a 8 maja pojawiła się ważna informacja dla fanów znad Wisły, a mianowicie: GTA V oficjalnie po polsku! I można liczyć na to, że kolejne gry od R* już na wstępie będą dostępne również z językiem polskim ;)

23 maja zaś R* wyjawił nam zawartość Edycji Kolekcjonerskiej i Specjalnej GTA V w przedsprzedaży. Na mnie jakoś nie zrobiła specjalnego wrażenia - nie za taką cenę.

Coraz bliżej, coraz bliżej!

Lato 2013, hype na GTA V sięga zenitu! Cały gamingowy świat czeka na największą premierę roku (jak nie dekady)! Na pierwszy ogień 9 lipca, kiedy to mogliśmy dostać potwierdzenie wszelkich zmian, które poznaliśmy wcześniej, w postaci gameplay trailera. Absolutnie zbierałem szczękę z podłogi, gdy obejrzałem jak mniej więcej GTA V ma wyglądać :O

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=N-xHcvug3WI[/video]​

Miesiąc później, bo 15 sierpnia, w końcu poznaliśmy też GTA Online, czyli multiplayer do GTA V. Informacje o GTA Online nie robiły większej furory, ale R* z pełnym przekonaniem i dumą przedstawiał to jako rewolucję, porównując do fenomenu świata 3D w GTA III.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=olEGtoYs_8A[/video]​

2 dni wcześniej - 13 sierpnia - R* w końcu utworzył oficjalną stronę GTA V, na której umieszczał różne sekcje Travelogue (główna strona witryny) opisujące różne aspekty świata w najnowszej odsłonie serii. Nie wszystkie były od razu dostępne, stopniowo były dodawane po kolei.

Coraz bliżej premiery, więc poznaliśmy również co nieco jeśli chodzi o warstwę muzyczną gry. R* udostępnił parę próbek z radiostacji takich jak: Radio Los Santos, East Los FM czy też FlyLo FM. Na mnie najlepsze wrażenie zrobiło o dziwo latynoskie radio :D Ale to były tylko sneak-peaki. Efekt końcowy już tak nie powala.

Okej, następny przystanek - ostatni z przedpremierowych zwiastunów GTA V. 29 sierpnia - od tego dnia nawet w TV często reklamowało się najnowsze dzieło R* (w półminutowej wersji)!

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hvoD7ehZPcM[/video]​

Oprócz tego nawet w polskich miastach można było zobaczyć różne reklamy GTA V na przystankach, bilboardach czy nawet autobusach.

Na to wszystko: reklamy, produkcja, tryb online, DLC R* musiał przeznaczyć bagatela 250 milionów dolarów, stając się wówczas najdroższą grą w historii! Nic dziwnego, że był przesyt tematyką GTA tamtego lata :D

Hype is getting real! Do przedpremierowych informacji zabrakło tylko wycieku oficjalnej mapy. To stało się 10 września dzięki poradnikowi Brady Games, po czym R* szybko oficjalnie potwierdził prawdziwość mapy:

Poniżej możecie zobaczyć fanowską mapę pewnego użytkownika gtaforums o pseudonimie Fido_le_muet tuż przed wyciekiem mapy. Niemalże uderzające podobieństwo! I to wszystko zrobione na podstawie wszelkich dostępnych info, screenów i zwiastunów!

I OTO NADCHODZI TEN DZIEŃ - 17 WRZEŚNIA 2013!!!

Nadchodzi koniec wyczekiwania! jedni zamówili cyfrowo i mogli już o 12 w nocy grać, drudzy skorzystali z okazji nocnej premiery w Empikach m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Inni albo w późniejszych porach poszli zakupić GTA V, albo czekali na prezent od kuriera (ahhh, pamiętam od razu po szkole przyjechał do mnie <3). Szkoda że nie mam już zdjęć z unboxingu GTA V, ale pamiętam że miałem mapkę w zestawie ^^

Wyniki hype'u na GTA V? Rekord sprzedanych egzemplarzy w historii gamingu w ciągu 24h, a R* zarobił ponad 1 miliard (!) dolarów w niecałe 3 doby! Spodziewaliśmy wielkiego sukcesu, ale chyba nikt nie przypuszczał że aż TAK OGROMNY BĘDZIE! Chwała Rockstar!

I również forum zyskało na całej premierze gry - w jej przeddzień (16 września 2013) o 18:36 ustanowiono rekord Użytkowników online - 806 - i do dzisiaj nie został on pobity! Czy możemy liczyć na rekord w przypadku zapowiedzi czegoś całkiem nowego od Rockstar Games? Oby ;]

Po strasznie długim artykule chciałbym poznać Wasze najlepsze momenty z całego wyczekiwania na GTA V. Moimi są:
    1. Słynny przeciek prosto z gta-five;
    2. Gameplay Trailer.
    3. 18 stron o GTA V w GameInformer.​

Mam nadzieję że spodobał się Wam artykuł, przede wszystkim chciałem sprawić nie lada gratkę dla Weteranów Forum - 3 lata GTA V, prawie 5 lat forum po reaktywacji. Myślę że warto wspomnieć tamte czasy i choć przez chwilę je poczuć znów :)

Ale też mam nadzieję, że jednak doczekamy się czegoś nowego od R* i hype wróci na dobre!

2. Kpuc87

Kpuc87 Użytkownik
    Support

Polubienia:
    6
    Siedząc na innym forum obserwowałem SB na którym ciągle lądowały począwszy od 2 tygodni przed premierą animację tragicznej jakości gdzie ktoś nagrywał kawałek gameplayu. Pamiętam że te animację szybko znikały z sieci więc oblegałem tego sbka cały czas. Jakiś tydzień przed premierą do sieci wyciekł obraz GTAV na Xbox 360 nawet sam go pobrałem ale pliki gry są zaszyfrowane i nic mi to tak na prawdę nie dało pomijając trochę grafiki i muzyki do której udało się dostać. Piraci byli szczęśliwi bo wypalali obraz i grami.
    Dwa, trzy dni przed premierą worek pękł a internet został zasypany screenami, wideo i czym tylko popadło.

/////////Ja to tak zapamiętałem, może coś się nie zgadzać dokładnie ale głowa to nie HDD a emocje potrafią skrzywiać czasoprzestrzeń.

Tak czy owak gdy grę odpaliłem chyba 2 dni po premierze to nie zrobiła ona na mnie takiego wrażenia jak GTA4 w którym rozjeżdżałem ludzi plącząc ze śmiechu i bawiąc się fizyką.

3. nachospl

nachospl Użytkownik
    VIP

Polubienia:
    0
    Nie no, artykuł nie taki długi ;D
    Podobną wizję artystyczną miałem w głowie, czekałem właśnie aż ktoś zrobi coś takiego. Pamiętam te czasy kiedy to wchodziłem tutaj żeby sprawdzić nowe newsy oraz poczytać te spekulacje na temat nowej odsłony serii. Artykuły, screeny, trailery, przecieki i te obietnice od R*. Nie można zapomnieć o tych gameplayach sprzed premiery, pojawiły się wątpliwości co do jakości nowego gta, sporo negatywnych opinii i śledzenia tych streamów przed 17 września.
    No tutaj to pojechali trochę, lekko się zawiodłem w dniu premiery heh
    Moje najlepsze wydarzenia związane z gta v (kolejność przypadkowa):

Wycieki gameplayów,
    Zwiastun #2,
    GTA V w GameInformer,
    Prezentacja okładki (chyba gdzieś ją malowano jeszcze przed oficjalną publikacją czy coś w tym stylu)
    2 pierwsze screeny,
    Oficjale zwiastuny gta v oraz online,
    Wyciek na forum potencjalnej daty premiery gry,
    I wreszcie ujawnienie daty premiery wyznaczonej na 17.09.2013

4. Furia24

Furia24 Użytkownik

Polubienia:
    5
    Pamiętam to jak dzisiaj jak czekałem na wersję PCtową GTA V ale miałem jeszcze słabego PCta. Jako fanboy serii GTA kupiłem xboxa 360 z GTA V bo nie wytrzymałem, a o wersji PCtowej nie mówiono. Nawet były spekulacje, że wersja na PC nie wyjdzie. Dużo później zapowiedzieli wersję na PS4/XO/PC i jak zobaczyłem jak będzie wyglądała, jak bardzo się zmieni, że dodadzą widok z pierwszej osoby to zacząłem się zastanawiać nad złożeniem PC i tak też z czasem się stało. Złożyłem kompa i najgorsze było czekanie. Przekładali niezliczoną ilość razy premierę i się tylko wkurzałem :D Ale doczekałem się - 14 kwiecień (dzień po moich urodzinach ^^) GTA V na PC. Pamiętam ile miałem problemów w dniu premiery na PC....siedziałem chyba do 6 rano bo jak naprawiałem jeden problem to zaraz pojawiał się drugi (a to przecinanie, a to sterowniki....). Szybko zleciały te 3 lata ^^ Fajnie wspominam to jak przychodziłem do kumpla ze swoją konsolą (pozdro Rotebay :D) gdzie miał dwa telewizory w pokoju i graliśmy na dwie konsole ^^ Było kupe zabawy i śmiechu, to było mega.

5. Cysiek

Cysiek 1+1=69  ̄ ³ ̄
    Zasłużony

Polubienia:
    11
    Pamiętam tajny wątek z wyciekami reklamówek z TV z GTA V xD

6. Gylo24

Gylo24 Użytkownik
    Zasłużony

Polubienia:
    0
    Ach te wspomnienia. :) Pamiętam wszystko co opisałeś Kevin, aż łezka potrafi się zakręcić w oku. Pamiętam jak zaraz po zaprezentowaniu logo, ktoś rozkminił, że "V" pochodzi z tego banknotu i każdy rozkminiał co to znaczy, jak się zastanawialiśmy w jakim mieście będzie się toczyć akcja, a po 10 sekundach trailera każdy już wiedział. I oczywiście ten wyciek, którego pozazdrościłoby nam nawet gtaforums. :D Aż nadeszła premiera i musiałem czekać na kuriera do godziny 17, kiedy inni zagrywali się już od kilkunastu godzin. ;D Świetne wspomnienia, świetna gra i świetny wątek. ;)

7. gaska

gaska Nowy użytkownik

Polubienia:
    0
    nie ma leopszej gry ! ona mi sie jeszcze niz znudzila .

Wczytywanie...